صفحه نخست > اخبار و اطلاع رسانی > همزمان با بومی‌سازی فناوری و میلیاردها ریال صرفه‌جویی انجام شد 230 طرح پژوهشی در شركت فولاد خوزستان
همزمان با بومی‌سازی فناوری و میلیاردها ریال صرفه‌جویی انجام شد:  230 طرح پژوهشی در شركت فولاد خوزستان همزمان با بومی‌سازی فناوری و میلیاردها ریال صرفه‌جویی انجام شد: 230 طرح پژوهشی در شركت فولاد خوزستان (تعداد بازدید : 214)

در سال‌های گذشته افزون بر 230 پروژه تحقیقاتی در شرکت فولاد خوزستان انجام شده است که غالب آنها توسط دانشگاه‌ها و مراکز علمی-پژوهشی داخلی، با مدیریت و همراهی کارشناسان و متخصصین توانمند شرکت صورت گرفته و ضمن بومی‌سازی فناوری با میلیاردها ریال صرفه‌جویی همراه بوده ‌است.

عزت‌اله حسینی مدیر تحقیقات و فناوری با اعلام این مطلب به خبرنگار رویداد افزود: همچنین چندین پروژه نيز با تلاش پژوهشگران جوان شرکت انجام شده که نشانگر توانایی، تجربه، تخصص و مهارت آنان و توجه مسئولین از تحقیق و توسعه است.مدیریت تحقیقات و فناوری شرکت فولاد خوزستان تاکید نمود، این واحد همسو با اهداف و استراتژی‌های تعریف شده سازمانی، با تغییر در نگرش، در سال 1395 اقداماتی انجام داده که اهم آن بشرح ذیل است:

  • تشکیل کمیته پژوهش، تعیین اعضا، تدوین وظایف و برنامه سالانه جلسات
  • بازنگری، تدوین و تصویب دستورالعمل‌ها و رویه‌های اجرایی فعالیت‌های جاری و جدید
  • ساماندهی و کنترل فعالیت‎‌های پژوهشی جاری (پروژه‌ها، مقالات علمی، همایش‌ها)
  • تشکیل اتاق فکر در شرکت به منظور کمک به سیاست‌گذاری، ایجاد یا بهبود رویه‌های پژوهشی، بهبود فرآیند پژوهش و جایگاه آن در شرکت، بهبود ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی – پژوهشی و ... با استفاده از توفان فکری و همکاری مشاور پژوهشی
  • برنامه‌ریزی استقرار کامل مدیریت دانش و فرهنگ‌سازی ثبت دانش و تجربه در سامانه مربوط
  • اخذ مصوبه اجرای پروژه‌های کوچک توسط کارکنان شرکت و یا از طریق پایان نامه‌های دانشجویی

عزت اله حسینی مدیر تحقیقات و فناوری شرکت فولاد خوزستان گفت: در دو سال گذشته با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحولات بازار فولاد، کارهای چشمگیری انجام شده که در ادامه به بخشی از آنها اشاره می‌شود:

«طراحی و ساخت چرخ عقب ماشین حمل پاتیل سرباره مذاب»

ماشین حمل پاتیل سرباره دستگاهی است که کار انتقال پاتیل مذاب از زیر کوره‌های فولاد‌سازی به بیرون و تخلیه در سایت سرباره را به عهده دارد. این ماشین از دو حلقه تایر در جلو و 8 حلقه تایر 12×20 در محور‌های عقب استفاده می‌کند. عمر تایر‌ها 3 تا 6 ماه بوده (ساخت چین، تایوان یا مالزی) و قیمت تقریبی هر یک 58،000،000 ریال می‌باشد و ساخت آن به معنای دستیابی به تکنولوژی ساخت کلیه تایرهای این ماشین در داخل کشور است. 

« طراحی و ساخت تریلر حمل زنبیل قراضه فولاد‌سازی »

طراحی و ساخت تریلر حمل زنبیل برای اولین بار در منطقه و کشور انجام گرفته که از نظر اقتصادی و بومی‌سازی کسب این فناوری برای شرکت فولاد خوزستان  بسیار حائز اهمیت می‌باشد. برای رسیدن به این هدف بعد از جانمایی محل سایت و چیدمان مورد نظر، در سال 1390 قرارداد ساخت دو دستگاه تریلر حمل زنبیل قراضه با شرکت جهان رصین جنوب (بومی اهواز) منعقدگردید و در اسفند ماه سال 1391 اولین تریلر با مشخصات تائید شده بهره‌بردار ساخته و در نمایشگاه سمپوزیوم فولاد کشور ارائه و تحویل گردید. در طراحی و ساخت کلیه قطعات (سیلندر، پیستون، چرخ ) از امکانات داخلی کشور استفاده شده است.

جهت بهبود و توسعه طرح، عملکرد تریلر تا سال 1394 حین بهره‌برداری مورد ارزیابی قرارگرفت. در ادامه نمونه دوم با اعمال تغییراتی در سیستم برق و کنترل، هیدرولیک و ایمنی سیستم ساخته شد.

«استقرار سیستم مدیریت انرژی بر اساس ایزو 50001 در شرکت فولاد خوزستان»

شرکت فولاد خوزستان به عنوان دومین مصرف کننده بزرگ برق کشور، در سال 1390 اقدامات آغازین پروژه استقرار سیستم مدیریت انرژی بر اساس استاندارد ایزو 50001 ویرایش 2011  را به صورت جامع شروع کرد. از سال 1392 با کمک گرفتن از منابع انسانی داخل کشور و پرسنل شرکت، این پروژه کلید خورد و با یک سال تلاش و کوشش کارکنان متخصص، شرکت توانست در اسفند سال 1393 به عنوان اولین شرکت بزرگ فولاد ساز در کشور، گواهینامه سیستم مدیریت انرژی جامع را از نماینده شرکت TUV-NORD دریافت نماید. حس مسئولیت و حفظ گواهینامه بین‌المللی باعث تلاش بیشتر پرسنل در تکمیل مستندات و تقویت ساختار انرژی شرکت گردید. در این راستا در تاریخ 24/12/1394 با انجام مجدد ممیزی انطباق سیستم مدیریت انرژی توسط شخص ثالث TUV-NORD ، ضمن تایید و تمدید، گواهینامه ایزو 50001 ویرایش 2011 دریافت شد.

« آگاه‌سازی کارکنان در زمینه انرژی شرکت فولاد خوزستان »

در راستای صرفه‌جویی انرژی نقش کارکنان به عنوان منبع تاثیر‌گذار در تولید، توزیع و مصرف انرژی اهمیت فراوان داشته لذا برای آگاه‌سازی کارکنان برنامه ویژه‌ای تدوین و اجرا شد. فعالیت‌های آگاه‌سازی شامل تهیه کتابخانه الکترونیکی، برگزاری مسابقه نقاشی خلاق با موضوع مدیریت انرژی، تهیه محتوی کتاب استقرار سیستم مدیریت انرژی، تهیه برنامه روز بهره‌وری انرژی شرکت، محتوی آموزشی مدیریت انرژی در خانواده، تهیه پرتال انرژی، بروشور مدیریت انرژی، مسابقات و تهیه شعارهای حساس‌سازی و فرهنگ‌سازی کارکنان انجام گرفته است.   

« نظارت بر انجام ممیزی جامع شرکت»

شرکت فولاد خوزستان با هدف ایجاد خود‌کفایی در زمینه انجام انواع ممیزی‌های انرژی از طریق درون‌سپاری به ممیزان تربیت شده، اقدام به فراهم نمودن مقدمات، برنامه‌ریزی، هدایت و انجام سطوح مختلف ممیزی انرژی نموده است. در این راستا نزدیک به 100 ممیز انرژی مقیم درجه 2 و 3 تربیت گردید.

« انتخاب روکش الکترود مقاوم به سایش برای مقابله با سایش ذرات ساینده در فن‌ها»

مجری پروژه: شرکت فولاد خوزستان و دانشگاه صنعتی امیر کبیر (پلی تکنیک تهران )

سایش پره در فن‌ها و سایر تجهیزات مشابه از مشکلات عمده و پرهزینه در صنایع، و بویژه در شرکت فولاد خوزستان می‌باشد. در این تحقیق با طراحی و ساخت دستگاه پاشش ذرات ساینده تحت جریان هوای فشرده، شرایط حاکم بر فن‌های پروسس و شرایط سایش پره‌های آنها به دقیق‌ترین شکل ممکن شبیه‌سازی شده و امکان انتخاب پوشش مناسب را در حداقل زمان برای هر فن بوجود آورده است. با این تحقیق شرکت فولاد خوزستان به روش منحصر به فردی برای ارزیابی و کنترل سطوح مقاوم به سایش دست پیدا کرده است که در کشور کم‌نظیر است.

                   

« بهبود روش جوشکاری ترمیمی سطح غلتکهای ریخته گری مداوم تختال»

مجری پروژه: شرکت فولاد خوزستان و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)


غلتک‌های ریخته‌گری مداوم تختال در شرکت فولاد خوزستان به مرور خورده و ساییده شده و غیر قابل استفاده می‌شوند. ترمیم این غلتک‌‎ها به روش جوشکاری زیر پودری و تراش مجدد انجام شده و دوباره ‌غلتک‌ها به سرویس باز می‌گردند. عمر ‌غلتک‌های ترمیم شده به روش جوشکاری عمدتاً کمتر از عمر ‌غلتک‌های اولیه بوده و مشکلاتی از قبیل ترک، کندگی و جدایش ساختاری در آنها دیده می‌شود.

در تحقیق انجام شده با اعمال تغییرات در متریال جوشکاری، پارامترهای جوشکاری، عملیات حرارتی پیشگرم و پسگرم در بیش از یکصد نمونه شاهد انجام شد و بهترین و بهینه‌ترین پارامترهای جوشکاری شناسایی گردید و در کنار تغییر جنس سیم و پودر جوشکاری و عملیات تکمیلی حرارتی، مشکلات پیش گفته را تقریباً به صفر رسانیده است و در اولین تجربه عملی  نتایج مهمی به دنبال داشته است.

                                   

بومی سازی svc در شرکت فولادخوزستان

مجری پروژه: شرکت‌های راه انرژی دنیا ( انرموند ) و آریا روش

در این پروژه اقدامات اجرایی زیر انجام شد: طراحی تفصیلی SVC نمونه آزمایشگاهی جهت کاربری آموزشی و تست سیستم کنترل، خرید و نظارت بر خرید قطعات و تجهیزات مورد نیاز، مونتاژ سیستم کنترل، طراحی و ساخت سیستم SVC آزمایشگاهی، برنامه‌نویسی سیستم کنترل و مانیتورینگ با بهسازی الگوریتم کنترل در مرحله تست، آزمایش ارتباط میان سیستم کنترل و مانیتورینگ و آزمایش عملکرد سامانه‌های ساخته شده است.

به گفته حسینی نتایج اجرای پروژه‌های تحقیقاتی را می‌توان به چند دسته تقسیم نمود:

الف_ پروژه‌هایی که منافع اقتصادی کاملاً ملموسی را موجب می‌شوند مثل:

الف -1- تولید کاتالیست جهت تست در واحدهای احیاء

در این پروژه که با همکاری شرکت فولاد خوزستان و شرکت نفت وگاز سرو پس از چند سال تحقیقات وتلاش مستمر، منجر به ساخت داخل کاتالیست‌های احیاء آهن اسفنجی گردید (کاتالیست‌های خنثی، نیمه فعال وفعال)، جایگزینی کاتالیست‌های ساخت داخل با کاتالیست‌های خارجی از سال 91 آغاز گردید و علاوه برکسب دانش ساخت و بومی‌سازی این کاتالیست‌ها، منافع اقتصادی که ظرف سه سال اخیر عاید شرکت گردید بدین قراراست:

  • میزان صرفه جویی اقتصادی ناشی ازمصرف کاتالیست‌های خنثی داخلی 756000 یورو درمدول‌های سه گانه احیاء
  • میزان صرفه جویی کاتالیست‌های سه گانه در مدول 3 در سال 94 معادل 388000 یورو
  • میزان صرفه جویی کاتالیست های سه گانه در مدول 1 در سال 95 معادل 767000 یورو

که مجموعاً معادل 1911000یورو یا حدود 7/7 میلیارد تومان شده است.

الف -2- طراحی و ساخت ماشین حمل زنبیل قراضه شرکت فولاد خوزستان

ماشین زنبیل‌کش:

با استعلامی که از 3 شرکت خارجی معتبر سازنده ماشین زنبیل‌کش به عمل آمد کمترین قیمت خرید هر دستگاه خودکششی زنبیل‌کش، حدود یک میلیون یورو یا چهار میلیارد تومان می‌باشد در صورتی که هزینه ساخت هر دستگاه ماشین زنبیل‌کش که با مشارکت شرکت فولاد خوزستان و شرکت جهان رصین جنوب انجام پذیرفت کمتر از 700 میلیون تومان می‌باشد که برای هر دستگاه بیش از 3 میلیارد تومان صرفه‌جویی شده است. لازم به ذکر است دستگاه خارجی از نوع خودکششی و دستگاه ایرانی از نوع تریلر+ کشنده می‌باشد. (تاکنون دو دستگاه تحویل شده است)

الف- 3- بهبود روش جوشکاری ترمیمی سطح غلتک‌های ریخته‌گری مداوم تختال

بنا به گزارشات موجود عمر هر غلتک پس از ترمیم به روش جدید حداقل دوبرابر می‌شود که با توجه به قیمت ترمیم در هر سال، و بدون احتساب مبلغ صرفه‌جویی شده در کاهش زمان و هزینه تعمیرات و کاهش توقفات تولید ناشی از افزایش عمر غلتک‌ها، سالیانه بالغ بر500 میلیون تومان صرفه‌جویی به دنبال دارد.

الف 4- انتخاب روکش الکترود مقاوم به سایش برای مقابله با سایش ذرات ساینده در فن‌ها

این تحقیق ضمن ایجاد یک روش جدید و ابتکاری جهت افزایش کنترل کیفیت و عمرپره‌ها و پوسته فن، با اعمال انتخاب صحیح پوشش، عمر پره‌های ضد سایش را یک تا سه برابر فزایش داده است و صرفه‌جویی عمده‌ای در پول و زمان را به میزان حداقل قیمت خرید یک فن در هر سال (سالانه بالغ بر 200 میلیون تومان) به اضافه کاهش تعمیرات و توقفات خط را موجب شده است.

ب- پروژه‌هایی که منجر به بهبود عملکرد ( فرآیندهای کاری، روال کار و غیره ) می‌شوند:

این پروژه‌ها موجب افزایش عمر تجهیزات، افزایش کیفیت محصول، افزایش راندمان و غیره می‌شوند.

ب-1- بهبود سيستم خنك كاري پانل‌هاي درپوش كوره‌هاي 5 و 6 فولادسازی

ب-2- پياده سازي طرح جامع مديريت دانش

ب-3- بررسی ارتقای بهره‌وری انرژی

ب-4- انتخاب آلیاژ جوش - سخت در کاربردهای سایش ذرات ساینده

ب-5- افزایش کارکرد ترموول کوره‌های بخش احیاء از طریق تهیه دستورالعمل ساخت و جوشکاری لوله‌های تحت خزش اینکولوی 800

این پروژه‌ها گرچه نتایج اقتصادی ملموسی ندارند ولی با توجه به افزایش طول عمر، کیفیت، راندمان و دیگر موارد، نهایتاً موجب منافع اقتصادی چشمگیری برای شرکت می‌شوند.

ج- پروژه‌های HSE که موجب بهبود شرایط زیست محیطی، ایمنی و سلامتی کارکنان می‌شوند.

انجام این پروژه‌ها در جهت پاسخگویی به الزامات محلی، ملی یا بین‌المللی می‌باشد.

ج-1- بررسی ارتقای بهره‌وری انرژی

ج-2- طراحي، خريد و نصب و راه اندازي سيستم اعلان گازهاي CO و H2 در واحد احياي مستقيم ميدركس

د- پروژه‌های منجر به کاهش وابستگی به خرید خارج یا بومی سازی:

د-1- طراحي و ساخت لاستيك‌هاي چرخ عقب پاتيل‌كش

د-2- مطالعه سیستمی و طراحی یک دستگاه SVC

د-3- تولید کاتالیست جهت تست درواحدهای احیاء


تاریخ: ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
منبع :


 نشانی : اهواز - کیلومتر 10 جاده بندر امام 
کدپستی: 13111-61788
پست الکترونیک: Info@ksc.ir 
مرکز اطلاعات تلفن شرکت : http://118.ksc.ir
ادامه

کانال رسمی تلگرام شرکت فولاد خوزستان  
کانال رسمی تلگرام شرکت فولاد خوزستان
@ksc_ir
 
captcha  
شرکت فولاد خوزستان
1393 © تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت فولاد خوزستان می باشد